• Hagyományőrzés az Endrődy János Alapiskolában   

           

               Az Endrődy János Alapiskolában a 2020/2021- es tanévtől irányváltás történt, mely szerint a hagyományőrzés és a néptánc felé mozdult el az iskola. A tanterv része lett a hagyományőrzés, a néptánc és a népi játékok, melyek fejlesztik a gyerekeket érzelmi, esztétikai és erkölcsi szinten. Szeretnénk, hogy diákjaink értékhordozóvá váljanak, hiszen az ő generációjuk lesz az aki továbbviszi és átadja tradícióinkat és kultúránkat a jövő nemzedéknek.

               Tanulóink ideális környezetben sajátíthatják el a néptánc és a népi játékok fortélyait, mivel az iskola alagsorában egy modernizált 70 négyzetméteres mozgástermet alakítottunk ki tükörfallal, beépített hangzással, melynek padlózata négyrétegű, stabil, de ruganyos. Tanáraink közül ketten is rendelkeznek kellő tudással és tapasztalattal az oktatáshoz.


           

                Az első és második osztályban a mozgáskultúra órán belül bevezettük a néptáncot és a népi játékokat. Az alsó tagozaton indítunk néptánc szakkört, valamint az elsősöknek van egy külön hagyományőrző csoportjuk. Hitvallásunk, hogy a hagyományőrző pedagógiai munkát már egészen kicsi korban el kell kezdeni és próbáljuk úgy kialakítani az órákat, hogy a legkisebbeket játékokon keresztül juttassuk el a tánc élményéhez.

                Ehhez az irányhoz kapcsolódóan szervezünk évente hagyományőrző napokat, mely célja a népszokások és a népi kultúra tárgykészítésének megismerése, a néprajzi ismeretek folyamatos bővítés, valamint a népdal, népzene és néptánc élmény szinten történő megismerése. Ennek keretében kézműves mesterek tudják felkelteni a gyerekek érdeklődését egy-egy mesterség iránt, továbbá vendégeink sikeres elismert előadók, akik néptánc és drámapedagógiai foglakozásokat tartanak.

                Iskolánk a Papp Katalin Magán Művészeti Alapiskola bázisa, ami kiváló lehetőséget nyújt diákjaink számára, hogy akár a népzenei hangzásmódot is megismerjék.

                Mozgástermünkben folynak továbbá a Ringató foglalkozások, melyet a Cseperedő program támogat. Ebből adódik, hogy együttműködünk mind a muzslai, mind pedig az ebedi óvodával, melyekkel közös programokat szervezünk. Ezek a közös foglalkozások kiváló alapokat adnak a gyermekeknek, hogy már egészen kicsi kortól fogékonnyá váljanak a zene és művészetek iránt.

               Tanulóink bekapcsolódhatnak a Kincskeresők programba is, ahol időseket kérdeznek életútjukról, az általuk átélt eseményekről vagy rögzítenek néhány helyi népszokást, hogy ne tűnjenek végleg a feledés homályába.

                Célunk, hogy a tanulók megismerjék és szeressék szülőföldjüket, megismerjék szüleik, nagyszüleik múltját, a környezetük történelmét, nemzeti kultúránk alapjait. A néphagyomány által szellemi örökségünket adjuk át tanulóiknak, megalapozva ezzel a magyar közösséghez való tartozás érzését, tudatát.