• Nyelvoktatás az Endrődyben

A nyelvoktatásnak nagy jelentősége van napjainkban, úgy a saját anyanyelvünk, mit az idegen nyelvek elsajátítása terén. A 21. századra egyértelművé vált a többnyelvűség nélkülözhetetlensége, hiszen az idegennyelvek ismerete egyrészt a mobilitást, másrészt a kultúrák közti kapcsolódást teszik lehetővé.Az Endrődy János Alapiskolában éppen ezért nagy hangsúlyt fektetünk a nyelvek oktatására és igyekszünk az ehhez szükséges technikai feltételeket is biztosítani. Tanulóink heti 5 órában tanulják a magyar-illetve a szlovák nyelvet az első évfolyamtól kezdve, az angol nyelvet alsó tagozaton heti 2, a felső tagozaton heti 3 órában sajátíthatják el. Minden pénteken kommunikációs napot tartunk, amikor kimondottan a szókincsfejlesztésre, az adott nyelven való beszédfejlesztésre összpontosítunk, különböző nyelvi játékok, hallgatós feladatok, szövegértők segítségével. Ahhoz, hogy ezt a megfelelő minőségben tudjuk tanulóink felé közvetíteni nélkülözhetetlen a modern technikai felszerelés, hangosítás biztosítása. Büszkén elmondhatjuk, hogy minden osztályterem fel van szerelve fehér mágneses interaktív kerámia táblával, kivetítővel, ahol bármilyen feladatot, tananyagot, fejlesztő játékot tudunk a tanulóinknak prezentálni, valamint egy interaktív toll segítségével a táblánál dolgozni is tudnak. SMART-tábláink esetében ezt akár saját ujjaikkal is megtehetik.

Az idegen nyelvek oktatásásnak egyik legfontosabb tényezője az adott nyelven való szövegek hallgatása és az ahhoz kapcsolódó feladatok megoldása, megbeszélése, párbeszédek létrehozása. Az ehhez szükséges technikai berendezésekkel is minden osztályterem, valamint a számítastechnikai terem is fel van szerelve, ami nagyban megkönnyíti munkánkat. A felszereléseinket folyamatosan bővítjük, újítjuk, korszerűsítjük.

Igyekszünk a leghatásosabb, a kommunikatív módszert alkalmazni, a beszédkészség fejlesztésére összpontosítani, hogy a tanuló aktív használója legyen az idegen nyelvnek. A tankönyvhasználatnál is fontos szempont, hogy olyan gyakorlatokat tartalmazzon, amelyek ezt elősegítik.

Nagyon sok mozgásos nyelvi játékot is alkalmazunk főleg az alsó tagozaton, amelyek megvalósítására kiváló teret nyújt az új mozgástermünk, ami szintén rendelkezik a megfelelő technikai eszközökkel. A diákok nagyon szeretik az itt eltöltött tanórákat, amik nagyon vidáman, játékosan telnek.

A hatékony nyelvtanulás hosszú folyamat, elengedhetetlen feltétele a jókedv és a motiváció megléte, ezért mi tanárok, megfelelő odafigyeléssel segítünk megtalálni és fenntartani ezt az állapotot a muzslai alapiskolában!

Mgr. Fundárek Szilvia

Nyelvi – és társadalomtudományi tantárgybizottság vezetője