• 2021.08.16-20.

•           Solymászat, íjászat, néptánc... - Élmények az Endrődys Nyári Élményiskolából

Az oktatási tárca a „Nyári iskola 2021” projektjének köszönhetően az idén számos iskola már augusztusban megnyitotta kapuit az érdeklődő tanulók számára.  A muzslai Endrődy János Alapiskola is élt a lehetőséggel, s augusztus 16. és 20. közt játékos formájú tanulásra és ismeretszerzésre invitálta az iskolánk növendékeit.

A muzslai „Endrődy-s” Nyári Élményiskolában 20 tanuló vett részt, akiket az iskolánk pedagógusai és vendégelőadói a hét folyamán színes és változatos programokkal várták. Az alsó tagozatos tanulókkal a népmesék világába kalandoztunk, s A halász és a nagyravágyó felesége c. népmesét jártuk körül: elolvastuk, lerajzoltuk, fotóparavánt készítettünk. A hét végére egy meglepetéssel is készültünk a többi tanuló számára: az iskola rögtönzött színpadán életre keltettük a történetet. A felső tagozat foglalkozásai a magyar mondavilág köré szerveződtek, az államalapításra való megemlékezés alkalmából pedig elkészítettük a Szent Koronát természetes alapanyagokból és magvakból; továbbá megismerkedtünk a honfoglaló magyarok történelmével, kultúrájával, s elsajátítottuk az ősi székely-magyar rovásírást is. A hét programjának részét képezte egy a néphagyományokkal foglalkozó délután is, ahol a kicsik és nagyok együtt tanulhattak meg új népdalokat, majd táncházzal zártuk a napot.

Az élményiskola programjából nem maradhatott ki a mozgás sem. A labda- és ügyességi játékoknak köszönhetően az iskola udvara és műfüves pályája újra gyermekzsivajtól volt hangos. Tanulóink a hagyományos és leginkább kedvelt sportnemek mellett egy ritkább mozgásformát is megtapasztalhattak - egy rövid íjászbemutató után kipróbálhatták magukat a nyilazásban is.

A természettudományok népszerűsítésére is nagy hangsúlyt fektettünk. Egy Duna-parti kalandtúra során a tanulók testközelből ismerkedhettek meg a folyópart és ártér élővilágával, a természetvédelem fontosságával. A madarak világába egy solymászmester bemutatója révén pillanthattunk be, aki többféle sólymot, sast és baglyot röptetett az iskola udvarán.

A hét leginkább várt programja a komáromi és ógyallai tanulmányi kirándulás volt. Az egésznapos kirándulás során ellátogattunk a komáromi erődrendszerbe, megtekintettük a játékmúzeumot, majd az ógyallai csillagvizsgálóban ismerkedhettünk a csillagászat tudományával.

A tartalmas, izgalmas és élménydús hét végén minden tanulónk emléklappal és ajándékcsomaggal térhetett haza. Bízunk benne, hogy a résztvevőink mind csodás élményekkel, tudással és pozitív energiával gazdagodtak, s tudjuk, hogy minden tanulónk kiválóan érezte magát, hisz a búcsúzáskor elhangzott kérdés magáért beszélt: „És jövőre is lesz ilyen nyári iskola?”

Papánek Bianka