• A testnevelés szerepe iskolánkban

Iskolánk arculata biztosítja az itt tanuló diákok szellemi, testi és esztétikai fejlődésének teljes mértékű kiteljesedését. Ilyen szemléletváltáson esett át az iskola testnevelés tantárgya is. Teheti ezt annál is inkább, mert az intézményben minden olyan feltétel adott, amely ezt lehetővé teszi. A régió egyik legjobban felszerelt iskolájáról beszélünk, ami sok egyéb mellett a „Mens sana in corpore sano ép testben ép lélek” római eredetű filozófiai bölcsességre épül. Valójában a testnevelésről beszélünk, amely egy új keresztmetszetbe kerül. Történhet ez azért, mert a község megújult sportcsarnoka a rossz idő beköszöntével kitűnő feltételeket biztosít a tornaórák színes tartalommal való megtöltésére. Ez azt jelenti, hogy a merev, központilag előirányzott tanterveket, limiteket úgy tudjuk finomítani, csiszolni, hogy minden tanuló megtalálja a saját mozgásigényét kielégítő lehetőségeket. Ez mára azt eredményezi, hogy az eddig testnevelésből „felmentett“ tanulók is szívesen térnek vissza a mozgás birodalmába, és azt kell folyamatosan tapasztalnunk, hogy a megemelt óraszámú – heti három óra – testnevelés is majdnem kevésnek bizonyul. Ennek köszönhetően növekszik tanulóink teljesítőképessége, valamint ne feledkezzünk meg a mozgás feszültségoldó szerepéről.

A sportcsarnok ad otthont a hagyományos Farsangi Focitornának is, amely mára már nemzetközivé nőtte ki magát, s melyen az Endrődysek kitűnően szerepelnek.

A tavasz, illetve a jó idő beköszöntével a testnevelés kiköltözik a szabadba, az iskolaudvar területére, ahol ugyancsak minden olyan feltétel adott, ami a tanulók testi fejlődését teljes mértékben biztosítja. Gondolok itt ugyancsak a fenntartó jóvoltából megépült többfunkciós műfüves pályára, ahol kitűnő feltételek mellett tud működni pl. a foci – szakkör, amely két csoportban több mint negyven gyereket foglalkoztat, igyekezve ezzel is biztosítani Muzsla község futball - utánpótlását. Természetesen ez még nem minden, a belső udvaron további, a tanulók fizikai állóképességének fejlődését szolgáló eszközök találhatók. Ilyenek pl. a kisebb méretű második műfüves pálya, mely nemcsak a tornaórákat, hanem a minőségi szabadidős tevékenységet is szolgálja, vagy azok a beépített, minősített tornaeszközök, melyek főleg a gyerekek erőnléti fejlődését biztosítják fokozott biztonsági szinten. Ezek az eszközök ugyanis kaptak egy EU-s norma szerinti öt cm vastag gumipadlót, így ezen eszközök használata abszolút biztonságos és balesetmentess. Ami mindenképpen említésre méltó, hogy mindezek az iskola költségvetéséből, önerőből készültek.

Természetesen nem elég, hogy van csarnokunk, műfüves pályáink, ezekhez kell, hogy segédeszközök is társuljanak. Ezeket különböző pályázatokból és szintén saját költségvetésből biztosítjuk folyamatosan. Végül, de nem utolsó sorban meg kell említeni a nagysikerű sportnapot, amelyen az iskola összes tanulója örömmel vesz részt, amely rendezvényt, úgy mint sok mást is , az iskola mellett működő Szülői Szövetség is támogat. Célunk, hogy diákjainkat egy egészséges, sportos élet irányába tereljük.

Tisztelt Szülők, Kedves jövendőbeli Elsősök, ezért is érdemes benézni hozzánk!

Mgr. Halasi Tibor

testnevelő tanár