• Tehetséggondozás az Endrődyben

A pedagógusok feladata elsősorban a rábízott gyermekek, tanulók nevelése, oktatása, valamint, hogy gondoskodjék a tehetségének kibontakoztatásáról is. Természetesen ez nem tud kibontakozni, ha nincsen meg a tanuló részéről a megfelelő szorgalom, mert hiába a tehetség, szorgalom nélkül sajnos elveszik.

Szerencsére iskolánk tanulói között vannak tehetséges és szorgalmas diákok is, akikkel a tanulmányi versenyekre készülnek a pedagógusok, tanítás után a délutáni órákban. Elsődleges célunk az anyanyelvi versenyeken való részvétel, hiszen számunkra nagyon fontos, hogy tanulóink nemzetiségtudata, anyanyelvi ismeretei, helyesírási készségei fejlődjenek.

Minden évben részt veszünk az alábbi anyanyelvi versenyeken: Szép Magyar Beszéd, Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, az érsekújvári Czuczor Gyergely Alapiskola által megrendezett Anyanyelvi vetélkedőn, Jókai és kora, irodalmi jellegű vetélkedő, és idén első alkalommal vettünk részt a Bendegúz NyelvÉsz helyesírási versenyen, ahová iskolánk 23 diákja kapcsolódott be.

A tanulók körében nagyon kedveltek a szavalóversenyek. A Tompa Mihály szavalóverseny iskolai fordulóját átlagban minden évben 30 diákkal rendezzük meg. Rendszeresen részt veszünk az Ipolyi Arnold népmesemondó versenyen is, ahonnan diákjaink számos esetben már eljutottak az országos fordulóba, ahol aranysávos minősítést értek el.

Garamkövesden minden évben megrendezésre kerül a Gyurcsó István szavalóverseny, amelynek szintén rendszeresen résztvevői vagyunk.

Mivel fontosnak tartjuk az idegen nyelvek minél nagyobb szinten való oktatását, ennek elengedhetetlen szempontja, hogy megmérettessük magunkat az ilyen jellegű versenyeken is. Rendszeres versenyzői vagyunk az Angol Olimpiász elnevezésű versenynek, aminek nehézségi szintjét az is bizonyítja, hogy környékünkről nagyon kevés iskola kapcsolódik be a járási fordulóba. Már itt is elértünk nagyon szép eredményeket, három alkalommal a kerületi fordulóba is eljutottunk. Párkányban az Ady Endre Alapiskolában évente rendezik a 8. osztályos diákoknak az Angol regionális versenyt, ahová amikor csak tehetjük, és van olyan diák a 8. osztályból, akivel el lehet menni, mindig örömmel megyünk.

Nagy örömükre szolgál, hogy az utóbbi években a szlovák nyelvű versenyeken is részt vesznek tanulóink: Poznaj Slovenskú reč – nyelvi- és kommunikációs képességek megmérettetése, Dobré slovo – szlovák nyelvű szavalóverseny.

Nem csupán a nyelvi, de a társadalomtudományi jellegű versenyeken is képviselik  tanulóink iskolánkat: Kincskeresők, A Csemadok által megrendezett történelmi verseny Párkányban, de részt vettünk már az Ipolyszakállason megrendezett Szivárvány Projekt elnevezésű vetélkedőn is.

A tehetséget valami iránt egy tanulóban fel kell ismerni, és segíteni kell annak kiteljesedésében. Erre törekszünk és mindent megteszünk annak érdekében, hogy iskolánk színvonalát növeljük, hírnevét öregbítsük a versenyek való részvételekkel és eredmények elérésével.

Mgr. Fundárek Szilvia